prázdný košík ...

Origami a jeřábek - tradice s poselstvím naděje

Datum: 10.11.2017                                        Autor: Nikola Cihlářová                                        Doba čtení: 3 minuty

Origami?

Origami je úžasná technika přehýbání a skládání papíru, která nadchla miliony lidí ve světě. A není se čemu divit, když je možné tak běžnou věc, jako je papír, přeměnit ve velké dílo.

Slovo origami má japonský původ a skládá se ze dvou částí. "Ori", odvozené od kořene "oru", se překládá jako skládat a "kami" je jedním z mnoha výrazů pro papír. Vznik origami techniky není přesně zaznamenán. Dokonce některé zdroje uvádí, že i když je původ slova japonský, samotná technika pochází z Číny. Nejstarší kniha, která popisuje instrukce podobné dnešním diagramům - postupům skládání, je ze 17. století.

 

Nejde tu jen o skládání...

K výraznému rozšíření došlo po druhé světové válce, kdy se Japonsko otevřelo světu, lidé začali cestovat a předávat si své kulturní bohatství. Pomník dětským obětem atomové bomby v Hirošimě má podobu děvčátka, skládajícího jeřába, tradiční origami skládanky. Dokazuje to, co pro Japonce origami znamená. Dívenka, která je na pomníku vyobrazena v důsledku ozáření onemocněla leukémií. Legenda vypráví o její snaze poskládat 1000 jeřábků s přáním, aby se uzdravila. Nemoc však byla rychlejší. Poselství v podobě malého ptáčka přetrvalo a nyní je symbolem naděje po celém světě. Přestože, je základních skládanek kolem stovky, jeřábek se stal tou nejtradičnější.

Sto lidí - sto nápadů

Teď už víme, že skládání tvarů z papíru má velkou historii. Když se tato tradice ve skládání spojí s lidskou představivostí, která je nekonečná a s šikovností, vznikají různé druhy a varianty skládání. Mezi ty nejznámější patří tzv. purismus, kde se skládá pouze z jednoho listu papíru, bez použití lepidla, nůžek a dalších pomůcek. V modulárním origami se naopak papíru využívá hodně. Skládá se z velkého množství  stejných či podobných tvarů (modulů), které se lepí k sobě. U techniky "mokrého" origami se používá navlhčený papír pro usnadnění práce, např. při skládání velmi složitých modelů.

A co ten můj nápad?

Variant je mnoho. U mě vede mini origami. Ráda skládám klasické tradiční skládanky v miniaturním provedení. A to mě dovedlo ke skládání origami šperků. Je úžasné spojit ozdoby - korálky, perličky, řetízky a jiný materiál s nádherným, ručně dělaným papírem a vytvořit tak něco originálního.

Ale na origami je úžasné, že žádný drahý papír není potřeba. Stačí ten obyčejný a chuť zkusit něco nového! Měla jsem období, když jsem ještě jezdila autobusem do školy, kdy jsem každou jízdu složila miniaturního jeřábka z jízdenky a nechala ho na okně. Jen tak, pro někoho...pro radost. Pak jsem přemýšlela nad tím, kdo mou skládanku najde a jestli ho potěší, inspiruje...


© www.creativetime.cz, 2017 - 2022